Pomoc banku

Pomoc banku

Przysłowiowy Kowalski o bankach ma raczej negatywne zdanie i jest to ujęcie tematu w sposób bardzo delikatny. Dał on radę ukuć nawet takie terminy, jak chociażby banksterzy, co ma oznaczać, że bankierzy go okradają. Usługi bankowe na pewno nie są tanie, ale w biznesie prawda jest taka, że ich usługi dla firm pozwoliły w zasadzie na rozwiniecie się współczesnej gospodarki wolnorynkowej. Bez banków w ogóle by nie było działalności gospodarczej, ale oczywiście ich pomoc dla nas jest dużo bardziej skomplikowana i trzeba przynajmniej w niewielkiej części poznać stojące przed nami opcje.

 

Na start (dobry biznesplan jest warunkiem koniecznym uzyskania środków na start)

Raczej nie spotyka się sytuacji, by przedsiębiorca był w stanie zupełnie sam uruchomić firmę bez jakichkolwiek funduszy z zewnątrz. Musi gdzieś je pożyczyć, a najlepszym do tego miejscem jest zawsze bank. Zdobycie pieniędzy nie jest oczywiście proste, ponieważ tylko sukces firmy zagwarantuje bankowi odzyskanie pieniędzy, a o to zwykle trudno w naszych warunkach. Jeśli jednak przygotuje się sensowny biznesplan, można liczyć na sukces.

 

Faktoring (mechanizm factoringu)

Kredyty factoringowe są zdecydowanie za mało popularne. Jest to znakomity sposób na prowadzenie działalności w sytuacji, kiedy klienci spóźniają się z zapłatą, przez co pojawiają się problemy z zaspokajaniem kolejnych klientów. Bank może udzielić firmie pożyczki na produkowany towar, sprzedać go klientom firmy, potrącić swoje należności wraz z odsetkami, po czym przekazać resztę przedsiębiorcy. Ryzyko i koszty takiej operacji są niewielkie, a może ona uchronić przed bankructwem.

 

Elastyczne linie kredytowe (elastyczna linia kredytowa skutecznie chroni przed niewypłacalnością)

Na podobnej zasadzie co factoring działają elastyczne linie kredytowe. Bank może otworzyć dla firmy rachunek podobny do tego, który jest powiązany z naszymi kartami kredytowymi. Firma może z niego wybierać pieniądze do określonej kwoty i będzie to normalna pożyczka. Spłaca się ją w możliwie krótkim terminie, a koszty ponosi się tylko i wyłącznie w stosunku do realnie podjętych pieniędzy. Nie jest to na pewno tanie rozwiązanie, ale za to jest to jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie się przed groźną czasową niewypłacalnością.